Individual Tournaments
Home Committee Rules
League scoresheets
Team Leagues
Ladies
Mens
Mixed
Individual
Tournaments
Latest
News
Admin Contact
us

 

Application form 2018

You (and your partner/s where applicable) must belong to an affliliated club in order to enter the Individual Competitions.

 

 


 

Results 2017

EventWinner(s)Runner(s) upScore
Boys Singles Matthew Capon
(West Mersea)
Isaac Holt
(Spring Lane)
6-1 6-4
Mens Singles Chris Frost
(West Mersea)
Ian Chimes
(West Mersea)
6-0 6-0
Mens Doubles Neil Weston & Mike King
(Dedham)
Ian Chimes & Chris Frost
(West Mersea)
7-6 6-3
Ladies Doubles Ali Hysom & Sarah Panizza
(Spring Lane)
Sherry Hodgson & Bunny Besley
(Spring Lane)
Round robin
Mixed Doubles Sam & Dan Harty
(Dedham)
Sherry & Andy Hodgson
(Spring Lane)
6-4 6-4
Veteran Mens Doubles Kevin Eastaugh & Ron Sands
(Officers' Club)
Steve Oldacre & Bob Salmon
(Lexden Rackets/Lexden Hill)
Round robin
Veteran Ladies Doubles Angela Eastaugh & Ikuko White
(Officers' Club)
Debbie Sainty & Caroline Weston
(Dedham)
7-5 6-1
Veteran Mixed Doubles Angela & Kevin Eastaugh
(Officers' Club)
Caroline & Neil Weston
(Dedham)
6-1 6-1

 

 


 

Results 2016

EventWinner(s)Runner(s) upScore
Mens Singles Rob Oakley
(Spring Lane)
Dan Harty
(Dedham)
6-4 6-0
Ladies Singles Ali Hysom
(Spring Lane)
Alice O'Regan
(Spring Lane)
1-6 6-3 10-4
Mens Doubles Hame Turpin & Rob Oakley
(Spring Lane)
Dan Harty & Matt Smith
(Dedham)
6-0 6-4
Ladies Doubles Kay Mansfield & Louise Thomas-Unger
(Little Clacton)
Alice O'Regan & Clare Kemp
(Officers' Club)
6-3 6-2
Mixed Doubles Kim Lane & Chris Burridge
(Spring Lane)
Zoe Knight & Dan Burridge
(Spring Lane)
6-1 5-7 10-4
Veteran Mens Doubles Chris Burridge & Andy Hodgson
(Spring Lane)
Halford Hewitt & Russell Sainty
(Dedham)
6-1 6-3
Veteran Ladies Doubles Kathy Salmon & Gerry Owens
(Lexden Hill)
Sherry Hodgson & Kim Lane
(Spring Lane)
Round robin
Veteran Mixed Doubles Angela & Kevin Eastaugh
(Officers' Club)
Kay & John Mansfield
(Little Clacton)
1-6 0-3 ret

 

 


Results 2015

EventWinner(s)Runner(s) upScore
Boys Singles James Howarth
(Lexden Rackets)
Matthew Capon
(West Mersea)
6-0 6-1
Girls Singles Alice Cove
(Spring Lane)
Olivia Moreira
(Officers' Club)
Round robin
Mens Singles James Howarth
(Lexden Rackets)
David Howarth
(Lexden Rackets)
7-5 4-6 10-5
Ladies Singles Ali Hysom
(Spring Lane)
Alice O'Regan
(Spring Lane)
6-3 6-3
Mens Doubles Hamish Turpin & Rob Oakley
(Spring Lane)
Chris Burridge & Andy Hodgson
(Spring Lane)
6-4 6-3
Ladies Doubles Bunny Besley & Zoe Knight
(Spring Lane)
Sherry Hodgson & Mary Moir
(Spring Lane)
6-4 6-0
Mixed Doubles Ryan Mead & Ali Hysom
(Spring Lane)
Chris Burridge & Harry Turpin
(Spring Lane)
6-2 6-4
Veteran Mens Doubles Bob Salmon & Steve Oldacre
(Colchester Lawn/Lexden Rackets)
Andrew Simpson & Colin Young
(Colchester Lawn)
6-2 6-3
Veteran Ladies Doubles Kathy Salmon & Gerry Owens
(Colchester Lawn)
June Radford & Judy Kent
(Little Clacton)
7-6 6-1
Veteran Mixed Doubles Kathy & Bob Salmon
(Colchester Lawn)
Janet Davies & Colin Young
(Colchester Lawn)
7-5 2-6 10-8

 

 


 

Results 2014

EventWinner(s)Runner(s) upScore
Boys Singles Charlie Clarke
(Dedham)
Alex Devereaux
(Officers' Club)
4-6 6-4 10-5
Mens Singles Ryan Mead
(Phoenix)
Dan Harty
(Dedham)
6-3 6-3
Ladies Singles Ali Hysom
(Spring Lane)
Linda Taylor
(West Mersea)
6-2 6-1
Mens Doubles Hamish Turpin & Rob Oakley
(Spring Lane)
Chris Burridge & Andy Hodgson
(Spring Lane)
6-3 6-3
Ladies Doubles Ali Hysom & Mimi Okazaki
(Spring Lane)
Jo Goswell & Jackie Jarvis
(Lexden Raquets)
6-4 5-7 10-5
Mixed Doubles Chris Burridge & Harry Turpin
(Spring Lane)
Gerry Borley & Louise Thomas-Unger
(Little Clacton)
3-6 6-1 10-6
Veteran Mens Doubles Gerry Borley & John Russell
(Little Clacton)
Bob Salmon & Steve Oldacre
(Colchester Lawn)
6-2 6-3
Veteran Ladies Doubles Linda Taylor & Gerry Owens
(W. Mersea/Colchester Lawn)
June Radford & Judy Kent
(Little Clacton)
6-7 6-3 10-9
Veteran Mixed Doubles June Radford & Gerry Borley
(Little Clacton)
Caroline & Neil Weston
(Dedham)
6-4 6-4

 


 

Results 2013

EventWinner(s)Runner(s) upScore
Boys Singles Michael Kelly
(Spring Lane)
Charlie Clarke
(Dedham)
Round robin
Mens Singles Chris Burridge
(Spring Lane)
Dan Harty
(Dedham)
6-1 2-6 10-8
Ladies Singles Ali Hysom
(Spring Lane)
Linda Taylor
(West Mersea)
6-1 6-0
Mens Doubles Dan Harty & Sachio Ando
(Dedham)
James Wargent & William Chatters
(West Mersea)
7-5 1-6 10-8
Ladies Doubles Melanie Woods & Noriko Kelly
(Spring Lane)
Chris Pettman & Margaret Mitchell
(Wivenhoe)
4-6 6-2 10-6
Mixed Doubles Chris Burridge & Harry Turpin
(Spring Lane)
Gerry Borley & Louise Thomas-Unger
(Little Clacton)
6-4 7-6
Veteran Mens Doubles Gerry Borley & John Russell
(Little Clacton)
Russell Sainty & Robert Lewis
(Dedham)
Round robin
Veteran Ladies Doubles Chris Pettman & Margaret Mitchell
(Wivenhoe)
Linda Taylor & Sue Wargent
(West Mersea)
6-1 6-0
Veteran Mixed Doubles Kathy Salmon & Bob Salmon
(Colchester Lawn)
Linda Taylor & Gerry Borley
(West Mersea/Little Clacton)
Round robin

 


Results 2012

EventWinner(s)Runner(s) upScore
Mens Singles Chris Burridge
(Spring Lane)
Dan Harty
(Dedham)
7-6 6-1
Ladies Singles Felicity Wilbraham
(Dedham)
Shauna Kelly
(Spring Lane)
5-7 6-4 6-1
Mens Doubles Dan Harty & Neil Weston
(Dedham)
Chris Burridge & Andy Hodgson
(Spring Lane)
6-3 4-6 7-5
Ladies Doubles Melanie Woods & Noriko Kelly
(Spring Lane)
Fiona Wray & Anita Filer
(Spring Lane)
7-5 6-0
Mixed Doubles Gerry Borley & Louise Thomas-Unger
(Little Clacton)
Chris Burridge & Fiona Wray
(Spring Lane)
3-6 6-1 6-3
Veteran Mens Doubles Gerry Borley & John Russell
(Little Clacton)
Chris Burridge & Andrew Hodgson
(Spring Lane)
4-6 6-3 6-4
Veteran Ladies Doubles Linda Taylor & Sue Wargent
(West Mersea)
Fiona Wray & Sherry Hodgson
(Spring Lane)
6-3 6-2
Veteran Mixed Doubles Fiona Wray & Chris Burridge (Spring Lane)
Sherry Hodgson & Andy Hodgson (Spring Lane)
Linda Taylor & Gerry Borley (West Mersea/Little Clacton)
Draw

 


Results 2011

EventWinner(s)Runner(s) upScore
Mens Singles Simon Taylor
(West Mersea)
Dan Harty
(Dedham)
7-5 7-5
Ladies Singles Frances Shaw
(Phoenix)
Noriko Kelly
(Phoenix)
7-5 3-6 2-0 (ret)
Mens Doubles Gerry Borley & Steve Codling
(Little Clacton/Wivenhoe)
Dan Harty & Matt Smith
(Dedham)
7-6 (17-15) 7-5
Ladies Doubles Melanie Woods & Noriko Kelly
(Phoenix)
Sara Panizza & Gabrielle Hunt
(Phoenix)
6-2 6-0
Mixed Doubles Fiona Wray & Chris Burridge
(Spring Lane)
Margaret Mitchell & Phil Bingham
(Wivenhoe)
6-2 7-6 (7-3)
Veteran Mens Doubles Chris Burridge & Andrew Hodgson
(Spring Lane)
Gerry Borley & Steve Codling
(Little Clacton/Wivenhoe)
6-4 6-1
Veteran Ladies Doubles Margaret Mitchell & Chris Pettman
(Wivenhoe)
Eileen Richardson & Ann Dunnell
(Colchester Lawn/Phoenix)
6-1 6-1
Veteran Mixed Doubles Sara Panizza & Steve Codling
(Phoenix/Wivenhoe)
Linda Taylor & Gerry Borley
(West Mersea/Little Clacton)
7-6 4-6 6-2

There was no Boys Singles event this year.


Results 2010

EventWinner(s)Runner(s) upScore
Mens Singles Chris Burridge
(Spring Lane)
Gerry Borley
(Little Clacton)
6-4 3-6 8-6
Ladies Singles Fiona Wray
(Spring Lane)
Linda Taylor
(West Mersea)
7-5 6-1
Mens Doubles Gerry Borley & Steve Codling
(Little Clacton/Wivenhoe)
Chris Burridge & Andrew Hodgson
(Spring Lane)
6-4 6-2
Ladies Doubles Melanie Woods & Noriko Kelly
(Phoenix)
Fiona Wray & Anita Filer
(Spring Lane)
6-3 6-3
Mixed Doubles Chris Pettman & Phil Bingham
(Wivenhoe)
Melanie Woods & Gerry Borley
(Phoenix/Little Clacton)
6-3 6-1
Veteran Mens Doubles Gerry Borley & Steve Codling
(Little Clacton/Wivenhoe)
Chris Burridge & Andrew Hodgson
(Spring Lane)
6-1 7-5
Veteran Ladies Doubles Linda Taylor & Sue Wargent
(West Mersea)
Eileen Richardson & Ann Dunnell
(Phoenix)
6-2 6-2
Veteran Mixed Doubles Ann Dunnell & Gerry Borley
(Phoenix/Little Clacton)
Chris Pettman & Phil Bingham
(Wivenhoe)
6-3 6-4

There was no Boys Singles event this year.


Results 2009

EventWinner(s)Runner(s) upScore
Mens Singles Chris Burridge
(Spring Lane)
Robert Burdett
(Colchester LTC)
6-4 6-2
Ladies Singles Serena Farrow
(Colchester LTC)
Linda Taylor
(West Mersea)
6-0 6-1
Mens Doubles Gerry Borley & Steve Codling
(Little Clacton/Wivenhoe)
Andrew Simpson & Robert Burdett
(Colchester LTC)
6-4 6-3
Ladies Doubles Melanie Woods & Noriko Kelly
(Phoenix)
Serena Farrow & Lucy Howes
(Colchester LTC)
6-2 3-6 6-3
Mixed Doubles Margaret Mitchell & Phil Bingham
(Wivenhoe)
Adam & Kathy Salmon
(Colchester LTC)
6-3 5-7 7-5
Veteran Mens Doubles Gerry Borley & Steve Codling
(Little Clacton/Wivenhoe)
Andy Hodgson & Chris Burridge
(Spring Lane)
6-1 6-1
Veteran Ladies Doubles Gerry Owens & Kathy Salmon
(Colchester LTC)
Eileen Richardson & Ann Dunnell
(Phoenix)
6-3 6-3
Veteran Mixed Doubles Gerry Owens & Gerry Borley
(Colchester LTC/Little Clacton)
Kathy & Bob Salmon
(Colchester LTC)
7-6 6-2

There was no Boys Singles event this year.


Results 2008

EventWinner(s)Runner(s) upScore
Boys Singles Tom Howes
(Colchester)
Oliver Harris
(Maldon)
6-2 6-2
Mens Singles Martin Picker
(Little Clacton)
Robert Boyd
(Little Clacton)
6-1 2-6 6-4
Ladies Singles Frances Shaw
(Phoenix)
Sherry Hodgson
(West End)
6-1 6-1
Mens Doubles Robert Boyd & Martin Picker
(Little Clacton)
Bob Salmon & Adam Salmon
(Colchester)
6-2 5-7 6-4
Ladies Doubles Sue Wargent & Linda Taylor
(West Mersea)
Frances Shaw & Melanie Woods
(Phoenix)
3-6 7-5 7-5
Mixed Doubles Debbie Mitchell & Gerry Borley
(Little Clacton)
Sara Panizza & Phil Bingham
(Phoenix/Wivenhoe)
7-6 2-6 9-7
Veteran Mens Doubles Gerry Borley & Robert Boyd
(Little Clacton)
Andrew Simpson & Bob Salmon
(Colchester)
7-5 6-2
Veteran Ladies Doubles Eileen Richardson & Ann Dunnell
(Phoenix)
Yvonne Rann & Ruth Wylie
(Phoenix)
6-3 7-5
Veteran Mixed Doubles Sara Panizza & Phil Bingham
(Phoenix/Wivenhoe)
Sherry Hodgson & Chris Burridge
(West End)
5-7 6-3 6-3

 


Results 2007

EventWinner(s)Runner(s) upScore
Boys Singles William Chatters
(West Mersea)
Rowan Clarke
(Wivenhoe)
6-3 6-3
Mens Singles Tom Salmon
(Colchester)
Gerry Borley
(Little Clacton)
6-3 6-3
Mens Doubles Tom Salmon & Adam Salmon
(Colchester)
Andrew Berrecloth & Edward Berrecloth
(Colchester)
6-1 6-2
Ladies Doubles Frances Shaw & Melanie Woods
(Phoenix Rising)
Yvonne Rann & Patti Williams
(Phoenix)
6-3 6-3
Mixed Doubles Debbie Mitchell & Gerry Borley
(Little Clacton)
Audrey Cura & Mike Cura
(Colchester)
6-4 3-6 6-3
Veteran Mens Doubles Andrew Simpson & Bob Salmon
(Colchester )
Gerry Borley & John Russel
(Little Clacton)
7-6 6-4

There were no Ladies Singles, Veteran Mens Doubles or Veterans Mixed Doubles events this year.


Results 2006

EventWinner(s)Runner(s) upScore
Boys Singles Robert Gilmore
(Kirby)
Edward Berrecloth
(Colchester)
7-6 6-4
Mens Singles David Hall
(Little Clacton)
Gerry Borley
(Little Clacton)
6-3 5-7 6-2
Ladies Singles Janet Davies
(Colchester)
Serena Farrow
(Phoenix)
6-3 6-3
Mens Doubles Peter Hall & David Hall
(Little Clacton)
David Ersapah & Sam Ersapah
(Colchester)
6-3 6-2
Ladies Doubles Kathy Salmon & Gerry Owens
(Colchester)
Serena Farrow & Ann Dunnell
(Phoenix)
6-4 6-1
Mixed Doubles Audrey Cura & Mike Cura
(Colchester)
Carolyn Simpson & Davy Wildbore
(Dovercourt)
6-3 6-2
Veteran Mens Doubles David Hall & Gerry Borley
(Little Clacton)
Andrew Simpson & Bob Salmon
(Colchester )
6-2 6-2
Veteran Ladies Doubles Ann Dunnell & Janet Davies
(Phoenix & Colchester)
Angela Pawsey & Kathy Salmon
(Colchester)
6-1 6-4
Veteran Mixed Doubles Janet Davies & Vic Little
(Colchester)
Kathy Salmon & Bob Salmon
(Colchester )
2-6 7-5 6-3


Results 2005

EventWinner(s)Runner(s) upScore
Boys Singles Daniel Lane
(West End)
Andy Gibbons
(West Mersea)
7-5 6-0
Mens Singles Tom Salmon
(Colchester)
Neil Salmon
(Colchester)
6-3 6-1
Ladies Singles Janet Davies
(Colchester)
Gerry Owens
(Colchester)
6-3 6-2
Mens Doubles Tom Salmon & Neil Salmon
(Colchester)
Phil Bingham & Steve Codling
(Wivenhoe)
7-5 7-6
Ladies Doubles Jenny Price & Chris Fuller
(Colchester)
Pam Harvey & Chris Jones
(Phoenix)
6-4 6-3
Mixed Doubles Sara Panizza & Steve Codling
(Wivenhoe)
Maureen Chapman & Graeme Silburn
(Dovercourt)
6-2 7-6
Veteran Mens Doubles Andrew Simpson & Bob Salmon
(Colchester)
David Ford & Colin Price
(Colchester )
7-5 6-1
Veteran Ladies Doubles Jenny Price & Janet Davies
(Colchester)
Yvonne Rann & Patti Williams
(Phoenix)
6-2 6-3
Veteran Mixed Doubles Kathy Salmon & Bob Salmon
(Colchester)
Janet Davies & Vic Little
(Colchester )
6-2 7-6


Results 2004

EventWinner(s)Runner(s) upScore
Boys Singles Daniel Lane
(West End)
Adam Lane
(West End)
6-1 6-2
Mens Singles Tom Salmon
(Colchester)
Malcolm Barclay
(Ardleigh)
7-5 6-2
Mens Doubles David Ford & Colin Young
(Colchester)
Andrew Simpson & Mike Cura
(Colchester)
6-3 6-1
Ladies Doubles Helen Warburton & Shirley Haxell
(Ardleigh)
Jenny Price & Gerry Owens
(Colchester)
6-3 2-6 7-5
Mixed Doubles Helen Warburton & Rob Hazelton
(Ardleigh)
Gerry Owens & Vic Little
(Colchester)
3-6 6-4 6-3
Veteran Ladies Doubles Ann Dunnell & Florence Cooper
(Phoenix)
Kathy Salmon & Linda Parkins
(Colchester)
7-5 5-7 6-4
Veteran Mixed Doubles Kathy Salmon & Bob Salmon
(Colchester)
Janet Davies & Vic Little
(Colchester )
6-4 4-6 7-5

There were no Ladies Singles or Veteran Mens Doubles events this year.


Results 2003

EventWinner(s)Runner(s) upScore
Mens Singles Gerry Borley
(Little Clacton)
Sam Ersapah
(Stanway)
6-2 6-2
Mens Doubles David Ford & Colin Young
(Cosmopolitan)
Gerry Borley & Martin Picker
(Little Clacton)
6-4 4-6 6-1
Ladies Doubles Helen Warburton & Shirley Haxell
(Ardleigh)
Kathy Salmon & Linda Parkins
(Stanway)
6-0 6-1
Mixed Doubles Helen Warburton & Rob Hazelton
(Ardleigh)
Shirley Haxell & Malcolm Barclay
(Ardleigh)
6-3 7-6
Veteran Mens Doubles Andrew Simpson & Bob Salmon
(Stanway)
Gerry Borley & Roger Payne
(Little Clacton)
7-5 7-5
Veteran Ladies Doubles Kathy Salmon & Linda Parkins
(Stanway)
Ann Dunnell & Maureen Root
(Phoenix)
6-3 7-6
Veteran Mixed Doubles Kathy Salmon & Bob Salmon
(Stanway)
Lesley Ford & David Ford
(Cosmopolitan)
6-1 6-2

There was no Ladies Singles event this year.


Results 2002

EventWinner(s)Runner(s) upScore
Mens Singles Martin Picker
(Little Clacton)
Gerry Borley
(Little Clacton)
6-3 6-4
Ladies Singles Kathy Salmon
(Stanway)
Shirley Haxell
(Ardleigh)
6-1 4-6 6-4
Mens Doubles Gerry Borley & Martin Picker
(Little Clacton)
Rob Hazelton & Jack Hedley
(Ardleigh)
6-2 6-4
Ladies Doubles Helen Warburton & Shirley Haxell
(Ardleigh)
Margaret Shearing & Christine Jones
(Phoenix)
2-6 6-2 6-4
Mixed Doubles Shirley Haxell & Jack Hedley
(Ardleigh)
Gerry Owens & Vic Little
(Cosmopolitan)
6-2 6-3
Veteran Mens Doubles Gerry Borley & Roger Payne
(Little Clacton)
Andrew Simpson & Bob Salmon
(Stanway)
6-3 2-6 6-3
Veteran Ladies Doubles Ann Dunnell & Maureen Root
(Phoenix)
Margaret Shearing & Christine Jones
(Phoenix)
4-6 6-4 6-3
Veteran Mixed Doubles Kathy Salmon & Bob Salmon
(Stanway)
Christine Jones & John Sambrook
(Phoenix)
6-3 6-2

 

Web-site designed and maintained by Christine Clark